Par bērniem drošāku internetu

13.07.2010Drukāt
Drošība internetā

Ņemot vērā Uzticības tālruņa pieredzi, sniedzot bērniem palīdzību un atbalstu pa tālruni, inspekcija piedalās Net-Safe projektā kā oficiālais projekta partneris un sniedz bērniem palīdzību situācijās, kad viņi jūtas apdraudēti interneta vidē. Inspekcija projekta ietvaros nodrošina Helpline – karstās ziņojumu līnijas pa tālruni darbību, lai būtu iespējams ziņot par draudiem interneta vidē ne tikai elektroniski, bet arī pa tālruni.

 

Tālāk atrodami daži ieteikumi gan bērniem, gan vecākiem par drošāku interneta lietošanu, kā arī potenciālo vardarbju atpazīšanu.

10 droša un atklāta čata ieteikumi bērniem

 

 

  1. Pirms reģistrējies kādā portālā, pavaicā sev, kāpēc es vēlos to darīt. Uzzini vairāk par portālā aktuālajiem tematiem! Cilvēku intereses un uzvedība var būt dažāda, tāpēc dažos Tev, iespējams, nebūtu jāpiedalās.
  2. Pirms pievieno savu profilu portālam, iepazīsties ar tā noteikumiem.
  3. Pat tad, ja vēlies palikt anonīms, esi uzmanīgs veidojot savu profilu. Nav jābūt sevišķi gudram, lai no virspusējiem faktiem kāds izsecinātu Tavu personību.
  4. Tavs profils forumā ir publiski pieejams. Tāpēc, ja nevēlies, lai ikviens zina, ko Tu dari pēc skolas, kur Tu dzīvo, vai kāds ir Tavs mobilā telefona numurs -padomā, vai to vajadzētu rakstīt profilā.
  5. Padomā, vai vēlies likt savu foto profilā. Tas var mudināt kādu nelabvēli uzsākt sarunu ar Tevi.
  6. Padomā, vai vēlies portālā ievietot personīga satura foto vai faktus, kas aizskartu Tavus vecākus un draugus. Padomā, vai Tava ģimene un draugi vēlētos, lai personīga satura informācija par viņiem nonāktu pie nezināmiem ļaudīm. Pajautā viņiem, pirms Tu izlem to darīt.
  7. Nestāsti, ka esi vecāks vai jaunāks nekā patiesībā. Tas var maldināt citus sarunu biedrus. Turklāt, atklājot Tavus melus, administrators Tavu profilu var izdzēst no portāla.
  8. Čato vai sūti e - pastus tikai no sava vai no uzticama drauga vai pieaugušā datora. Ja citi čato pie tā paša datora, kur Tu, tad par Tevi kāds var uzzināt vairāk, nekā Tu vēlētos.
  9. Padomā, pirms izlem satikties ar kādu čata vai e – pasta sarunu biedru, kuru līdz šim neesi saticis. Ja tomēr nolem satikties, tad dari to publiskā vietā dienas laikā. Blakus jābūt arī kādam pieaugušajam vai vismaz draugam. Informē viņus par savām attiecībām ar čata biedriem. Tu nekad nevari būt drošs, vai interneta sarunu biedrs par sevi saka patiesību un vai viņam nav kādi Tavai dzīvībai vai veselībai bīstami mērķi. Sarunu biedrs var teikt, ka viņam ir 12 gadi, bet patiesībā viņam var būt 40 vai 50 gadi, Ieklausies savā intuīcijā un apdomā, cik atklāts Tev šķitis Tavs sarunu biedrs.
  10. Ja čata vai e – pasta biedrs kļūst agresīvs un rupjš, apvaino Tevi, draud, izsaka seksuāla rakstura priekšlikumus, liek Tev justies nedroši, uzstājīgi aicina piedalīties kādā pasākumā vai „vienkārši satikties”, tad pārtrauc sarunu, informē portāla vadību, uzticamus pieaugušos vai policiju.

 

         Atceries, ka Tev ir tiesības justies droši un izvēlēties savu sarunu biedru!


 

 10 ieteikumi drošam un atklātam čatam vecākiem

 

 

1.      Runājiet ar saviem bērniem un izrādiet patiesu interesi par to, ko viņi par sevi raksta un, kas ir viņu čata un e – pasta draugi.

2.      Esiet godīgs/-a un atklāts/-a sarunās ar saviem bērniem. Norādiet iespējamos draudus virtuālajā vidē. Aizliegumi un dažu interneta mājaslapu bloķēšana mājas datorā neaizstās sarunas starp Jums un Jūsu bērniem. Turklāt čatot un sazināties ar e – pastu var arī ārpus mājas.

3.      Brīdiniet bērnus, ka viņi nedrīkst izpaust dzīvesvietas adresi, telefona numuru vai citu personīga rakstura informāciju, kas citiem dod iespēju apdraudēt Jūsu bērnus. Jautājiet arī viņu domas par iespējamām sekām un ļaujiet tiem pašiem atbildīgi pieņemt lēmumu.

4.      Norādiet, ka nedrīkst izpaust informāciju par citiem ģimenes locekļiem, ko pieaugušie paši negribētu.

5.      Skaidrojiet, ka cilvēki virtuālajā vidē mēdz slēpt savu patieso personību. Tāpēc nedrīkst akli uzticēties visam, kas čatā vai e - pastā rakstīts.

6.      Datoru novietojiet visai ģimenei atklātā telpā, nevis bērnu istabās. Tas palīdzēs uzmanīt čatošanu un saziņu caur e – pastu. Kļūstiet par tā paša portāla lietotāju, kuru apmeklē Jūsu bērns. Tas ļaus Jums iepazīt portāla vidi, kur Jūsu bērns pavada laiku.

7.      Brīdiniet bērnus, ka strādājot vai čatojot pie publiski pieejama datora, kāds var uzzināt par Jums vai Jūsu bērniem personīgu rakstura informāciju.

8.      Ja bērns Jums atklāj, ka kāds anonīms vai dīvains virtuāls sarunu biedrs centies piespiest viņu satikties, draudējis, izteicis aizskarošas piezīmes vai seksuāla rakstura piedāvājumus, tad Jums par to jāinformē portāla vadība, kā arī tiesību sargājošās instances.

9.      Neizdzēsiet e – pastus vai čatu sarunas, kur kāds anonīms cilvēks draud, apvaino, seksuāli uzmācas vai citādi aizskar Jūsu bērnus. Šie dati vēlāk var kalpot potenciālā varmākas atmaskošanai.

10.  Vienojieties - ja bērns tomēr vēlas satikties ar kādu no čata draugiem, tad tam jābūt saskaņotam ar Jums.

 

         Atcerieties, ka pastāvīgās sarunās ar bērnu Jūs viņam varat iemācīt patstāvīgi domāt un kritiski izvērtēt informāciju. Turklāt tad bērns atbalstu un sapratni meklēs ģimenē!

 

 

10 potenciālā varmākas pazīmes

 

 

         Par potenciālo varmāku un viņa centieniem sameklēt upuri liecina vairākas pazīmes. Kļūsti uzmanīgs, ja kāds:

 

1.      uzsāk ar Tevi „nevainīgu” saraksti un prasa par Tevi personisku informāciju;

2.      arvien uzkrītošāk interesējas par Tevi un Tavu ikdienas dzīvi, prasa, kā Tu jūties, interesējas vai esi nelaimīgs un vientuļš un vai vecāki Tev velta pietiekami daudz uzmanības;

3.      grib zināt, vai Tev ir draugs vai draudzene un jautā, kad dienas laikā Tu esi viens pats – bez draugiem un vecākiem;

4.      prasa, kā Tu izskaties un ģērbies gan skolā, gan gultā. Pieprasa atsūtīt Tavus attēlus;

5.      vēlas Jūsu attiecības saglabāt kā „noslēpumu” un jautā, vai var Tev uzticēt noslēpumus un uzticēties;

6.      ļoti interesējas par Tevi, izsaka komplimentus, atbalsta Tevi, bet par sevi izvairās runāt. Cenšas Tevi iežēlināt, stāstot, cik pats jūtoties vientuļš un slavē Tevi par līdzjūtību un spēju saprast citus. Izpēti sava „drauga” profilu - iespējams, ka viņa čata draugu sarakstā ir tikai viena vecuma vai dzimuma „draugi”;

7.      sola, vai dod dāvanas, kaut gan Jūs neesat tik tuvi draugi. Tajā pašā laikā šis „kāds” pēkšņi var kļūt dusmīgs un valdonīgs;

8.      vēlas ar Tevi čatot dīvainās diennakts stundās, piemēram, pirms gulētiešanas;

9.      jautā un raksta par lietām par kurām Tev kļūst neērti un interesējas par Tavu seksuālo pieredzi, kā arī grib, lai Tu apmeklē portālus, kur redzama pornogrāfija. Runā par saviem dzimumorgāniem, stāsta par savām fantāzijām, seksu un piedāvā „spēlēt aizraujošas spēles”;

10.  tev nezināmā veidā uzzinājis par Tevi lietas, kuras Tu iepriekš neesi stāstījis.

 

 

Atceries, ka Tev nopietnam un vērīgam vajag kļūt arī tad, ja „piepildās” kaut vai viens no šiem „kritērijiem”.

 

Vairāk informācijas: http://www.drossinternets.lv/page/53




Meklēšana



Jūsu jautājums
Šeit jūs varat uzrakstīt un atsūtīt jautājumu inspekcijai, kas tiks izskatīts un atbilde tiks nosūtīta uz jūsu norādīto e-pasta adresi














Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija

Ventspils iela 53
Rīga, LV – 1002
Tālrunis: 67 359 128
Fakss: 67 359 159
E-pasts: pasts@bti.gov.lv
© Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija 2006
Informācija atjaunota: 24.04.2024