Pozitīvas disciplinēšanas metodes

29.04.2008

Rūpēšanās par bērnu jeb audzināšana ir gan prieka pilns un uzmundrinošs, gan nogurdinošs un brīžiem kaitinošs process. Šis ir milzīgs izaicinājums - rūpēties par tikko piedzimušu bērnu un vadīt viņu cauri dzīvei līdz viņš kļūst pieaudzis, iemācīt viņam visu, kas nepieciešams lai dzīvotu laimīgu un veiksmīgu dzīvi.

29.04.2008

Zīdainim piedzimstot pasaulē viss liekas pavisam jauns un svešs. Viņam nav lielas saprašanas par sev apkārt esošajām lietām. Viņu var viegli nobiedēt un satraukt, tādēļ galvenais, kas viņam nepieciešams ir drošība un aizsardzība. Šajā vecumposmā ir svarīgi bērnam nodrošināt mīlestību, iejūtību un atbalstu. Piemēram, ir vakars un zīdainis raud jau 10 minūtes, jums ir grūti viņu nomierināt. Par iemeslu tam var būt gan izsalkums, slapjš autiņš, saslimšana vai vienkārši vēlēšanās sajust to, ka ir viņš drošībā. Vecākam reizēm jāpārbauda gandrīz visas no šīm iespējām, lai noskaidrotu, kādēļ bērns nepārstāj raudāt. Vecākiem jāatceras, ka bērns nekad neraud tāpēc, lai jūs sadusmotu.

29.04.2008

Šajā periodā bērni smaida vairāk un raud mazāk. Kad bērns raud šajā vecumā, iespējams viņš ir nobijies par to, ka vecāks pēkšņi ir pazudis, jo, piemēram, bērns būs pamanījis, ka vecāks pameta istabu, bet bērns vēl nesaprot, ka vecāks atgriezīsieties.

29.04.2008

Šis periods saistīts ar brīnišķīgām pārmaiņām. Šajā vecumposmā bērns sāk staigāt un piedzīvo runas „plūdus”. Prasme staigāt maina visu. Bērns var aiziet visur un var aizsniegt lietas, kuras nevajadzētu. Bērns ir saviļņots par šo neatkarību un izmanto to, lai visu izpētītu. Bērnam patīk visu aptaustīt un nogaršot. Pieskaršanās lietām, aptaustīšana un nogaršošana ir daļa no šīs izpētes procesa, kas ir pilnīgi nepieciešams smadzeņu struktūras attīstībai. Viņš veiks dažādus eksperimentus, lai redzētu kā priekšmets rada troksni, kā tas krīt, slīd utt.

29.04.2008

Šajā vecumposmā jūs varat redzēt izmaiņas sava bērna uzvedībā, kas var jūs uztraukt. Taču nav pamats bažām un uztraukumam, jo tas liecina tikai par to, ka bērns arvien labāk sāk izprast sev apkārtējo pasauli. Nereti šīs izmaiņas bērna uzvedībā var būt saistītas ar bailēm.

29.04.2008

Šajā attīstības periodā bērns vēlas zināt visu. Bērna prāts piedzīvo strauju attīstību šajā laikā. Bērns saprot, ka ir spējīgs iemācīties jebko. Kad bērns ierauga ko jaunu, viņš grib zināt, kas tas ir, kam tas domāts, kā tas strādā, kādēļ tas kustas tieši tā. Šajā vecumposmā bērns uzdod ļoti daudz jautājumu. Reizēm vecāki nogurst no mēģināšanas atbildēt un reizēm viņi paši nezina atbildes.

29.04.2008

Šajā vecumposmā iezīmējas pagrieziena punkts gan bērnu, gan vecāku dzīvē. Šī perioda laikā vairums bērnu uzsāks skolas gaitas. Sākot skolu mainās arī bērna pasaule.

29.04.2008

Jūsu bērns ir izaudzis līdz pubertātes vecumam. Šajā periodā notiks ļoti daudz aizraujošu izmaiņu, piemēram, izmainīsies viņa ķermenis. Viņš nav vairs vecākam mazais bērniņš. Jūsu bērns kļūst pieaudzis, taču vēl aizvien ir bērns. Šī situācija var novest jūs līdz ģimenes strīdam. Kādēļ šajā vecumposmā ir tik daudz ģimenes strīdu?

29.04.2008

Šajā vecumposmā bērns aktīvi pielietos visas apgūtās prasmes. Vecāki ar bērniem vairs nesatiekas tik bieži, tādēļ pusaudzim pašam ir jāiemācās pielietot prasmes. Bērns ir gandrīz pieaudzis, viņš ir spējīgs komunicēt ar pieaugušo par jebkuru tēmu. Pusaudzis var domāt par jaunām idejām, attīstīt pats savējās idejas un uzstādīt pats savus mērķus.
MeklēšanaJūsu jautājums
Šeit jūs varat uzrakstīt un atsūtīt jautājumu inspekcijai, kas tiks izskatīts un atbilde tiks nosūtīta uz jūsu norādīto e-pasta adresi


Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija

Ventspils iela 53
Rīga, LV – 1002
Tālrunis: 67 359 128
Fakss: 67 359 159
E-pasts: pasts@bti.gov.lv
© Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija 2006
Informācija atjaunota: 16.07.2024